Alums Currently/Recently in Major Dance Companies

Alums Currently/Recently in Major Dance Companies

Dara Adler — Paul Taylor Company and Pennsylvania Ballet
Alana Allende — Taylor 2
Musashi Alvarez — Tulsa Ballet
Brian  Arias — Netherlands Dance Theatre
Rebecca Azenberg  —  Pennsylvania Ballet
Samantha Barriento  —  Ailey II
Janine Beckles  —  Philadanco
Mariana Bekerman  —  Mariana Bekerman Dance
Challamar Bernard  —  Jennifer Muller/The Works
Troy Blackwell-Cook — Les Grands Ballet Canadians
Anthony Bocconi — Lar Lubovtich Dance Company
Lisa Bores — Elisa Monte Dance
Calvin Booker — Bill T. Jones
Olivia Bowman — Dance Grand Moultrie, Alvin Ailey ADT, Kymera Dance
Armiando Braswell — Gauthier Dance, Stuttgart
Ernesto Breton — Stephen Petronio Dance Company
Julius Brewster — Mexico City Ballet
William Briscoe — III. Dance Theatre, Switzerland, Armatage Gone and Aszure Barton and Artists
Camille Brown — Camille Brown and Dancers
Igor Burlak — Minnesota Ballet
Khalia Campbell — Aida, Taiwan Tour; Ailey II
Nigel Campbell — Göteboug Ballet, Sweden
Randy Castillo — Compania Nacional de Danza, Nacho Duato (Madrid), Lyon Opera Ballet
Keisha Clarke — Garth Fagan Dance
Prince Credell — Ballet de Geneve, Netherlands Dance Theatre
Chanel Da Silva — Tray McIntyre Project
Serge Desroches — Guest Artist, Stadt Theatre, Bremerhaven, Germany and Tiroler Landesthreater, Innsbruck, Austria
Kirk Douglass — Limon Dance Company
Alina Dranova — NYCB
Noah Gelber — The Forsythe Co. (Zurich)
Katherine Gibbons — Rockettes
Yasmeen Godder — Bloody Bench Players, AD (Israel)
Tamisha Guy — Martha Graham Dance Company; Abraham in Motion
Gary Harris — Dayton Contemporary Dance Co.
Vincent Harris — Connecticut Ballet, Momix
Dana Ingraham — Armatage Gone
William Isaac — Armatage Gone, Kymera, Alvin Ailley ADT Dance
Sunday Jackson — Celine Dion Show/Las Vegas Caesar’s Palace
Roger C. Jeffrey — Metropolitan Opera Ballet Co.
Quincy Junior — Syren Dance Company

Megan Kenna — Takarazuka Review, Osaka, Japan
Carlos Kerr — Metropolitan Opera
Justin La Guna — West Side Story, National Tour
Loni Landon — Munich Ballet, Metropolitan Opera
Gregory Lau — Netherlands Dans Theatre
Kevin Lin — Rhythm City Asian and European Tour
Lieneke Matte — Verb Ballet, Cleveland to the Dance Co.
LeBaron McCleary —- Balletto Teatro di Torino, Italy
Christopher McDaniel — Dance Theatre of Harlem, Los Angeles Ballet
Raven McRae — Ballet Hispanico
Sumayah McRae — Cher/Las Vegas Tour
Alana Morris — TU Dance Company, Minneapolis
Elyse Morris — Abraham In Motion
Darrell Moultrie — Dance Grand Moultrie, Colorado Ballet, Cincinnati Ballet, North Carolina Dance Theater, Atlanta Ballet, (choreographer)
Mayte Natalia — Dance Grand Moultrie, Parsons Dance Co., Camille Brown and Dancers
Jeremy Nedd — Abraham In Motion, Dresden SemperOper Ballett, Germany; Complexions
Matthew Neenan — Pennsylvania Ballet, Resident Choreographer
Jesse Obremski — Limon Company
Emily Oldak — Cirque du Soleil, Aszure Barton and Artists, Keigwin+Company
Amber Parker — Abraham In Motion, Shen Wai Dance Arts
Shamel Pitts — Batsheva Dance Company, Israel
Lucy Postell — Martha Graham Dance Company
Troy Powell — Alvin Ailey Second Co., Director (past 1stCo. member)
Julia Radick — Northwest Dance Project, Portland Oregon
Hillary Ramos —- Yesid Lopez Contemporary Dance: The Collective; Ballet Hispanico
Desmond Richardson — Complexsions Contempoary Ballet
Eugene W. Rodes III — III. Dance Theatre, Switzerland
Jamie Rodney — Cedar Lake Contemtporary Ballet; Disney's Der Konig Der Lowen, Germany; Broadway Saturday Night Fever, Lucerne, Switzerland
Anthony Rodriguez — La Santa Luiz, Latin/Pop Singer
Daniel Rodriguez — North Carolina Dance Theater; Sarasota Ballet
Louis Rodriguez — Cullberg Ballet (Stockholm)
Ariel Rose — Richmond Ballet; Miami City Ballet
Sean Rozanski — Giordano Dance (Chicago)
Gabrielle Salvatto — Dance Theatre of Harlem; Ballet West
Rachelle Scott — Cedar Lake Contemporary Ballet Co.
Kyle Scheurich — Batsheva, Israel
Jose Sebastian — ABT
Lynda Senisi — Take Dance Company
Lance Sherman — Ballet Met
Linda Celeste Sims— Alvin Ailey ADT; Click here for Kerastase ad
Gregory Sinacori — Alvin Ailey II,  Parsons Dance Company
Kate Skarpetowska — Lar Lubawitch
Dwana Smallwood — Alvin Ailey A D T
Jose Tena — Dorrance Dance; Dana Foglia Dance LA
Ade Torbert — Dance Grand Moultrie, Camille Brown and Dancers
Keon Thoulouis — Ron Brown/Evidence
Thomas Varvaro — Elisa Monte Dance
Casia Vengoechea — Netherlands Dance Theatre
Andre Vytoptov  —  Pennsylvania Ballet
Mallory Walsh — Sumin Ballet
Maleek Washington - Dance Grand Moultrie, Abraham In Motion, City Dance Ensemble (Washington D.C.); Compagnie Flak (Montreal)
Dawn Watson — Philadanco
Brittany Williams — Philadanco II
Clifford Williams — Compania Nacional de Danza, (Madrid), Complexions Dance Company
Jah'meek Williams — Philadanco
Michelle Yard — Mark Morris Dance Group
Roman Zhurbin — ABT